Pracuji na sobě a je mi hůř a hůř…

Velká většina z Vás to zná, přijdete na první seminář osobního růstu, přečtete si první knihu nebo se potkáte se zajimavým inspirativním člověkem, který Vám osvětlí tu tajemnou ingredienci “šťastného života”.

Při prvotním kontaktu s metodami osobního růstu jste u vytržení, nadšení nezná mezí a Vy máte pocit, že díky nabité energii nebudete potřebovat spát po celý další rok. Jak to, že Vám nikdy nikdo neřekl, že jste tvůrce svého života? Wau, to je skvělé, takže já můžu všechno, co chci? Tak to můj život bude odteď jízda!

Máte pravdu, bude to jízda! Ale začne možná úplně jiným směrem než byste očekávali.

Pokud totiž máte odvahu a do osobního růstu se pustíte na 100%, je to jako kdybyste naskočili na tobogán, který nemá konec a Vy nevíte, kde tou jízdou skončíte – místy je Vám skvěle, jste vzrušeni tou jízdou, ale dost často je Vám taky špatně, chce se Vám zvracet, chcete s tím skončit, chcete z toho tobogánu vyskočit a vrátit se zpátky ke svému starému životu, jenže… Vám nikdo neřekl, že tahle cesta má jen jednosměrnou jízdenku!

Po tom prvotním nadšení a ochutnání osobního růstu (po několika měsících i letech) přijdou chvíle, kdy zjistíte, že… :

  • Vaše dětství nebylo zrovna idylické, že si odsud nesete spoustu škod, které Vás teď v životě brzdí, a i když si dokola opakujete mantru “mí rodiče dělali to nejlepší, co uměli” máte v sobě určitou hořkost vůči nim a Vaše vztahy to na nějakou dobu poznamená
  • absolutně nechápete, proč děláte práci, kterou děláte 
  • nechcete vychovávat děti už stejným zaběhaným způsobem
  • se svými starými přáteli si již nemáte co říct, a tak se začnete obklopovat novými lidmi
  • jste ve špatném vztahu a že se Vaše životní cesty s partnerem začnou rozcházet

Ve chvíli, kdy pracujeme sami na sobě, je to denní styk se svými strachy i temnými stránkami tváří v tvář, pokud to překonáme, mění se nám od základu identita osobnosti a my se na svůj starý život koukáme a nevěřícně kroutíme hlavou: “Tohle jsem byl(a) opravdu já? Tohle byl můj život?”

Jak ale překonat to období, kdy se nám život hroutí jako domeček z karet?

Pro každého je toto období různě dlouhé, a i přesto že většina z nás tuší, že to je součást cesty, všichni bychom z tohoto období chtěli rychle utéct. Je to přirozené, člověk a především mozek jsou uzpůsobeny tak, aby se vyhýbali bolesti.

Jenže… ABY NOVÉ MOHLO VYRŮST, TO STARÉ MUSÍ ZEMŘÍT! Čím dřív se člověk vnitřně odevzdá a nechá v sobě zemřít vše, co mu už neslouží, tím dřív přijdou ty pravé ze srdce naplňující pocity štěstí!

Jak si pomoci ve chvíli, kdy je období temna již příliš dlouhé?

  1. Mluvte o tom – pokud máte ve svém okolí empatického člověka, kterému naprosto důvěřujete, svěřte se mu se vším, co Vás trápí. Obrovsky Vám v té chvíli pomůže fakt, že Vám někdo naprosto rozumí.
  2. Pište – spousta lidí ma psaní jako svou psychoterapii, jen směle do toho! Jsem jedním z těchto lidí, miluju ten pocit úlevy, když všechno ze mě je černé na bílém a já mám uvnitř klid.
  3. Dejte si pauzu – vykašlete se na chvíli na celý osobní růst a dělejte alespoň pro jednou na chvíli čistě něco, co Vám dělá radost.
  4. Žijte tady a teď – neustále se sami ptejte: “Co by mi teď v tuto chvíli pomohlo?”, může to být naprostá maličkost, kdy si řeknete, že Vám teď pomůže, káva, krátká procházka, že byste rádi někomu zavolali… zkrátka cokoli, co Vám v tu chvíli zvedne alespoň trochu emoci pozitivním směrem.

Váš momentální stav je dočasný – nic netrvá věčně!

Pokud ale ke svým emocím a svému prožívání budete přistupovat stejně, budete dostávat stále stejný výsledek v podobě nepříjemných pocitů a nulového postupu v životě!

Nebojte si v tu chvíli říci o pomoc! Mnoho lidí si myslí, že říct si o pomoc je ponižující a je to projevem slabosti. Co když je to ale přesně naopak a říct si o pomoc, když opravdu nevím „kudy?“ je projevem vnitřní síly? Sami se nikdy nedostaneme k příčině, kdybychom se tam dostali, tak bychom se netrápili. Navíc je skvělé mít poblíž sebe podporu, která Vám v těžkých chvílích dodá odvahu a bude pro Vás “světélkem” v tunelu.

Naštěstí neexistuje problém, který nejde vyřešit!

Přeji Vám hodně sil při překonávání těžkých období a myslete na to, že vše je jen dočasné, když situaci i své emoce uchopíte do svých rukou a začnete jednat, už zítra může být všechno jinak!